Sıkça Sorulan Sorular

18-30 yaş arasında cinsiyet fark etmeksizin, öğrenci olan yahut herhangi maddi geliri olmadığını ispat eden herkes bu projeden faydalanabilir. Faydalanmak isteyen kişilerin form doldurması yeterlidir.

Genel niyetimiz yaşamında maddi zorluklar içerisinde olan insanlara vesile olmaktır. Bu kapsamda da gençler ve ev hanımlar yöneldiğimiz kitleyi oluşturmaktadır. Kudüs’e nöbete gidecek, döndüğünde etrafındaki halkaları Kudüs ile hareketlendirecek ve akın akın geri dönecek insanlar aradığımız için de öğrencilerde karar kıldık. Fakat daha sonra Kudüs Kumbarası ile genç öğrenci kardeşlerimize, Umre Kumbarası ile de ev hanımlarımıza vesile olmak için çalışıyoruz.

Tüm tur masrafları (otel, konaklama,rehber,vize) bu kumbaradan karşılanır. Yalnızca pasaport işlemleri katılımcılara aittir.

KUMBARA HESAP BİLGİLERİ

Banka Adı:  Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş
Banka Kodu: 206 (Turkey)
Şube Adı: Üsküdar Şube
Şube Kodu: 8
Müşteri Adı: Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
IBAN: TR38 0020 6000 0801 5603 8300 04
Hesap Numarası: 1560383-4
Dövüz Cinsi: TL
BIC (Swift) kodu: AFKBTRISXXX

Forma girdiğiniz bilgileri değiştirme imkanınız ancak forma girilen bilgilerde fahiş/ciddi bir hata yapıldığı takdirde mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlar dışında art arda form doldurulması algoritma tarafından iyi niyetli görülmeyerek değerlendirmeler kapsamında dahil edilmemesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple, formaları doldururken dikkatle ve titizlikle, sadece bir kere doldurmanız çok daha makbul ve uygun olacaktır.

Elbette. Bunun için bize mail atarak durumu izah etmeniz yeterlidir.

Bilgilerinizi girdikten sonra “Gönder” butonuna basınız. Karşınıza “Başvurunuz tarafımıza iletilmiştir, ilginiz için teşekkür ederiz.” mesajı çıktığı takdirde formunuz bize ulaşmış olacaktır.

Hayır, içerik bilgileri değişmediği sürece formların sisteme iki kere düşmesinde bir sıkıntı yoktur.

Bunun için hesapları incelememiz her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden naçizane bu takibi siz değerli hayırseverlerimizin kendi bankaları veya işlem yaptıkları vezne ile görüşmesini rica ederiz.

Formu dolduran kişilerin eğer pasaportları yoksa pasaport başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. Pasaportu olan gençler ise, açıklama tarihini sabırla bekleyerek duyuruları takip edebilirler. Seçilen kişiler belirlendiğinde siteden yayımlanacak ve herkesin kontrol etme şansı olacaktır.

Niyetimiz Kumbara vesilesiyle her ay en az 10 genci Kudüs'e gönderebilmektir. Bu yüzden gerekli desteği bulduğumuz takdirde her ay tur tarihleri yaklaşmadan Değerlendirme heyeti toplanır ve incelemeleri gerçekleştirir. Bu incelemelerden sonra başvuru sonuçları web sitemizde [www.kuduskumbarasi.com] açıklanmış olacaktır. Net bir vermek mümkün olmadığı gibi, bunu verebilmemiz tur tarihleri ve kumbara gelirine bağlı olmaktadır.

Elbette. Güven ve şeffaflık adına bu bilgileri paylaşmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Bundan dolayı değerlendirme heyeti incelemeler sonucundaki asıl-yedek listeyi burada yayımlayacak. Daha sonra, gidip gelen kardeşlerimizin duygu ve düşünceleri sitedeki yerini alacaktır. Bu şekilde hem insanlara yardımların yerine ulaştığını göstermeyi, hem de başka gençleri yüreklendirmeyi hedefliyoruz.

Hayır. Değerlendirme formu doldurmayan ve heyet onayından geçmeyen kimse –aile fertleri, mahremler vs- bu projeden faydalanamaz. Herhangi bir indirimde uygulanmaz. O dönem tur ücretleri neyse bunu ödemek durumundadır.

Kudüs ziyareti sırasında resmi işlemlerde mahrem aranmamaktadır. Kişisel tercih olarak mahremsiz bu yolculuğa çıkmayanlar da bu konuya bireysel bir çözüm geliştirebilirler. Fakat daha önce belirttiğimiz gibi, kumbaradan faydalanan kişilerin yanındaki ikinci kişiler kampanyadan veya ekstra bir indirimden yararlanamayacaklar.

Elbette. TC kimlik numarası kutusuna, kendi kimliklerinde var olan numaraları girerek formu doldurabilirler. İncelemeden geçtikleri takdirde aranarak ayrıntılı bilgiler zaten istenecektir.

Misyon ve vizyonumuz gereği yalnız milletimizi değil ümmetimizi esas alıyor ve tüm dünya Müslümanlarına bu imkânı tanımak gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden elbette bu kardeşlerimizin başvuruları da değerlendirmeye alınacaktır.

Belirtilen kumbara hesabı bir havuz hesabı olup, sizin yardımınız da bu hesaptakilere eklenmiş olacaktır. Siz yardımı gönderdikten sonraki dönemde giden her genç sizin yardımınızın yerine ulaştığına canlı bir delildir.

Elbette. Bu yolda bizim için kumbaraya düşen yüksek tutarlar ne denli sevindirici ise, beş liralar da o denli sevindiricidir. Pazar parasından arttıran hanımlar, bursundan ayıran öğrenciler ve minik çocuklarımızın kumbarasından gelen o küçük sanılan büyük rakamların kumbaramızın bereketi olduğunu düşünüyoruz.

Hali hazırda geliştirilmiş bir abonelik sistemimiz bulunmamaktadır. Bu yüzden her ay düzenli göndermeyi bireysel takip etmeniz gerekmektedir.

Bununla ilgili olarak projemize sahiplik eden Burak Derneği ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Üsküdar/Doğancılar mevkiinde bulunan dernek merkezini de ziyaret edebilirsiniz.

Bir gencin masraflarının kapsamını, turun gerçekleşeceği tarihteki Kudüs'e düzenlenen emsal turların ücretleri oluşturmaktadır. Bu ücretler dışındaki harçlık ve sair yan ödemelerin insiyatifi bağışta bulunan kişilere ait olmaktadır. Bu masrafların, turun gerçekleşeceği tarihe göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Kudus Kumbarası ekibi olarak masrafların fiyat/performans dengesinde kalmasına özen göstererek en uygun turu düzenlemeye gayret gösterdiğimizi de hatırlatmak isteriz.

Ayrıntılı bilgi için "Kudus Kumbarası" instagram sayfasından ya da "İletişim" sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Formu eksiksiz dolduran herkes bizim için bu gençlerden sayılır fakat öncelikli olarak bu yardımların gerçek ihtiyaç sahibi kişilerle buluşması için çalışmaktayız. Bahsettiğimiz ihtiyaç sahipliği elbette ki yalnızca maddi değil, manevi sebepleri de içine almaktadır. Duamız daima; gerçekten hak eden ve hakkını verecek olan gençlere bu seferin nasip olmasıdır.

Misyonumuz; gençlerin turistik ve kültürel bir ziyaret yapmasından ziyade mukaddes mekânını ziyaret ederek bilgilenmesi, bilinçlenmesi ve unutulan bu topraklara düzenli Müslüman akışını sağlamaktır. Bu yüzden gidecek kişilerden ekstra bir beklentimiz olmamakla birlikte; tek umudumuz bu kişilerin Kudüs’ü dava ederek oradan dönmeleri ve bu yolda gerek kendi çevrelerine gerek diğer insanlara bilgi akışı sağlayarak insanlara Kudüs hassasiyeti aşılaması olur. Belirttiğimiz üzere bu bir zorunluluk değil; bir umut ve bir duadır.

Hayır. Allah rızası için çıktığımız bu yolda kimseden maddi manevi bir beklentimiz yoktur. Daha önce de bahsettiğimiz üzere tek umudumuz; bu kişilerin Kudüs’ü dava ederek oradan dönmeleri ve bu yolda gerek kendi çevrelerine gerek diğer insanlara bilgi akışı sağlayarak insanlara Kudüs hassasiyeti aşılaması olur. Belirttiğimiz üzere bu bir zorunluluk değil, bir umut ve bir duadır.

E-Pasaport [https://epasaport.egm.gov.tr/] sayfasından randevu alarak, gerekli belgeleri temin ettiğinizde pasaport başvurunuz gerçekleşecek ve birkaç gün içerisinde elinize ulaşacaktır. Bu sefer sırasında sizden istenen uçuş günü itibariyle 6 aylık pasaport sürenizin kalmış olmasıdır. Bu yüzden en az 1 yıllık pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Pasaport ile ilgili diğer detayları E-Pasaport [https://epasaport.egm.gov.tr/] sayfasından öğrenebilirsiniz.

Proje Burak Derneği aracılığıyla yürütülmektedir. Bu yüzden anlaşmalı oldukları tur şirketleri değişmeli olarak bize hizmet verecektir.

Evet, tabi. Yalnız, bu kişilerin uçuş yapılacak havalimanına geliş-gidiş masrafları kendisine ait olacaktır. Kumbara yalnızca tur ücretini karşılamaktadır.

Bir gencin masraflarının kapsamını, turun gerçekleşeceği tarihteki Kudüs'e düzenlenen emsal turların ücretleri oluşturmaktadır. Bu masrafların, turun gerçekleşeceği tarihe göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Kudus Kumbarası ekibi olarak masrafların fiyat/performans dengesinde kalmasına özen göstererek en uygun turu düzenlemeye gayret gösterdiğimizi de hatırlatmak isteriz. Tur masrafları Kudüs Kumbarası tarafından karşılanır. Bu ücretler dışındaki harçlık ve sair yan masraflar seçilen genç kardeşlerimize ait olmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için "Kudus Kumbarası" instagram sayfasından ya da "İletişim" sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Form içerisindeki tüm sorular bizim için önem arz etmektedir. Bu yüzden her birinin titizlikle ve şeffaf biçimde doldurulması en önemli şarttır.

Kudüs ziyaretlerinde vize işlemlerini tur şirketi sizin adınıza halletmekle mükelleftir. Yeşil pasaportlu kişilerin vize başvurusuna ihtiyacı olmamakla birlikte, bordo pasaportu olanların da herhangi bir sorumluluğu veya ödemesi yoktur.

Misyon ve vizyonumuz gereği, amacımız eksik kapatmanın yanı sıra vesile olmaktır. Bu yüzden böyle bir taksim ne yazık ki mümkün değildir. Bu kişilerin form doldurarak başvuru yapmalarını uygun buluyoruz. Ve inşallah bu ziyaret kendilerine nasip olursa, gitmek için biriktirmiş oldukları yarı meblağı da, orada sadaka olarak dağıtırlarsa bizim için en büyük teşekkür olur.

Bunca süredir devam eden işgale rağmen; turist ziyaretleri engellenmemiş ve herhangi bir sıkıntı çıkmamıştır. Bizler her ne kadar bir amaç uğruna gidiyor olsak da; onlar bizi sınırlarından girmiş bir turist olarak görmek ve tüm güvenliğimizi sağlamak zorundalar. Bu yüzden Allah’ın izniyle korkacak, endişe edecek hiçbir şey yok.

Tel Aviv’de indikten sonra bir takım aramalardan ve gümrükten geçeceksiniz. Bu sırada size bir takım sorular sorabilir ve ihtimal dâhilinde sizden kenarda beklemenizi isteyebilirler. Pasaportunuzda onları rahatsız edecek bir ülke giriş çıkışı olmadıysa (İran gibi) genelde engel olmuyorlar. Fakat yine de olası güvenlik önlemleri sebebiyle her an, herhangi bir sebep belirtmeksizin kenara alabilir ve bekletebilirler. Bilinmelidir ki; bu, uluslararası tüm havalimanlarındaki genel bir işlem ve tabi biraz da yıldırma politikasıdır.

Elbette. Amacımız doğrultusunda hemfikir olduğumuz, kendi çıkarlarını değil ümmetin faydasını esas almış tüm kurum ve kuruluşlarla yardımlaşmak bizim için bu yolda atılacak bir adım hükmündedir. Bunlarla ilgili olarak iletişim formunu doldurmanızı veya Burak Derneği ile iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

Hayır, sonuçlar sizin formlarınıza göze değerlendirildiği için yalnızca siz kullanabilirsiniz. Ve gidememe durumunuzda aileniz dahil kimseyle bu hakkı paylaşamazsınız.

Evet, çünkü sistem formları değiştirmenizi engelliyor.  Bu bir yandan haksızlığın önüne geçse de, diğer yandan kendini süreç içerisinde geliştirmiş ve formu daha özverili doldurabilecek kişilerin önünü kapatıyor. Bu yüzden her turda gidecek kişiler belirlendikten sonra sistem sıfırlanıyor ve diğer gidecekler yeni form dolduracak kişiler arasından seçiliyor. Yani bu turda gidememiş olabilirsiniz, demek ki formunuz yeterli görülmedi yahut ilk 10’a giremedi. O halde formunuz silinmiştir ve tekrar güncel fikirlerinizle form doldurmanız gerekmektedir.

Belirtilen yaş grubuna dahil olan her kardeşimiz başvuru formunu doldurabilir. Fakat sizleri daha iyi analiz edebilmemiz için nerede ve ne yapmakta olduğunuzu belirtmeyi unutmayın.

Kumbarada yeterli meblağ biriktikçe gidiyor. Detaylı tarihleri biz de öngöremiyoruz. Ancak "Kudüs Kumbarası" instagram sayfasını takip ederek haberdar olabilirsiniz.

Genel olarak çalışan kabul etmiyoruz. Geçimin her ne kadar zor olduğunu bilsek de yola çıkarken aldığımız bu kararı sabit tutmak niyetindeyiz.

Seçtiğimiz kardeşler içinde Kudüs’e gitmemiş olmalı gibi bir kaidemiz yok, önce form kalitesini değerlendiriyoruz. Fakat son aşamada iki form arasında kalınırsa, genelde gitmiş olanı eliyoruz.