Sıkça Sorulan Sorular

Kudüs Kumbarasından herkes faydalanabilir mi?

18-30 yaş arasında cinsiyet fark etmeksizin, öğrenci olan yahut herhangi maddi geliri olmadığını ispat eden herkes bu projeden faydalanabilir. Faydalanmak isteyen kişilerin form doldurması yeterlidir.

Kudüs Kumbarası projesinden faydalanan gençler herhangi bir ücret ödemez mi?

Tüm tur masrafları (otel, konaklama,rehber,vize) bu kumbaradan karşılanır. Yalnızca pasaport işlemleri katılımcılara aittir.

Kudüs Kumbarasına yardım göndermek istiyorum ne yapmalıyım?

KUMBARA HESAP BİLGİLERİ

Banka Adı:  Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş
Banka Kodu: 206 (Turkey)
Şube Adı: Üsküdar Şube
Şube Kodu: 8
Müşteri Adı: Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği
IBAN: TR38 0020 6000 0801 5603 8300 04
Hesap Numarası: 1560383-4
Dövüz Cinsi: TL
BIC (Swift) kodu: AFKBTRISXXX

Formun size ulaştığına nasıl emin olabilirim?

Bilgilerinizi girdikten sonra “Gönder” butonuna basınız. Karşınıza “Başvurunuz incelemeye alınmıştır.” mesajı çıktığı takdirde formunuz bize ulaşmış olacaktır.

Forma girdiğimiz bilgileri değiştirme şansımız olacak mı?

Hayır. Bu yüzden bilgileri itinayla, titizlikle ve dikkatle doldurmanız önemlidir. Aynı zamanda iki kere form dolduran kişilerin başvuruları her ne niyetle olursa olsun sistem tarafından yok edilmektedir. Var olan sistem bir TC kimlik numarasının, bir kere başvurusuna müsaade eder.

Form doldurduktan sonra iptal etme şansımız var mı?

Elbette. Bunun için bize mail atarak durumu izah etmeniz yeterlidir.

SGK Dökümünü nasıl ekleyeceğim?

E-Devletten SGK Dökümüne giriş yaptığınızda, “Tescil kaydınız bulunmamaktadır.” Yazan ekran görüntüsünü çekerek siteye yüklemeniz yeterlidir. Belge olarak alanların ise belgenin fotoğrafını çekmesi gerekmektedir.

SGK Dökümünü eksik gönderdim başvurum geçersiz sayılır mı?

Katılımcılardan tüm formu eksiksiz doldurmasını beklemekteyiz. Fakat tek bir eksik soru sebebiyle başvuru iptal etmeyiz. Diğer tüm aşamaları geçenler için bu aşama teyit edilmek için kişiyle birebir iletişime geçilecektir. 

Hesaba gönderdiğim yardımın size ulaştığına nasıl emin olabilirim?

Bunun için hesapları incelememiz her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden naçizane bu takibi siz değerli hayırseverlerimizin kendi bankaları veya işlem yaptıkları vezne ile görüşmesini rica ederiz.

Formu dolduran kişilerin bu sürede ne yapması gerekir?

Formu dolduran kişilerin eğer pasaportları yoksa pasaport başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. Pasaportu olan gençler ise, açıklama tarihini sabırla bekleyerek duyuruları takip edebilirler. Seçilen kişiler belirlendiğinde siteden yayımlanacak ve herkesin kontrol etme şansı olacaktır.

Başvurular ne zaman açıklanır?

Niyetimiz Kumbara vesilesiyle her ay en az 10 genci Kudüs’e gönderebilmektir. Bu yüzden gerekli desteği bulduğumuz takdirde her ay tur tarihleri yaklaşmadan Değerlendirme heyeti toplanır ve incelemeleri gerçekleştirir. Bu incelemelerden sonra başvuru sonuçları web sitemizde [www.kuduskumbarasi.com] açıklanmış olacaktır. Net bir vermek mümkün olmadığı gibi, bunu verebilmemiz tur tarihleri ve kumbara gelirine bağlı olmaktadır.

Projeden faydalanan kişilerin kim olduğunu biz bilecek miyiz?

Elbette. Güven ve şeffaflık adına bu bilgileri paylaşmak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. Bundan dolayı değerlendirme heyeti incelemeler sonucundaki asıl-yedek listeyi burada yayımlayacak. Daha sonra, gidip gelen kardeşlerimizin duygu ve düşünceleri sitedeki yerini alacaktır. Bu şekilde hem insanlara yardımların yerine ulaştığını göstermeyi, hem de başka gençleri yüreklendirmeyi hedefliyoruz.

Kudüs Kumbarası ile sefer hakkı kazanan kişilerin yakınlarının da masrafları karşılanacak mı? Yahut bir indirim uygulanacak mı?

Hayır. Değerlendirme formu doldurmayan ve heyet onayından geçmeyen kimse –aile fertleri, mahremler vs- bu projeden faydalanamaz. Herhangi bir indirimde uygulanmaz. O dönem tur ücretleri neyse bunu ödemek durumundadır.

Mahremi olmayan kişiler ne yapacak?

Kudüs ziyareti sırasında resmi işlemlerde mahrem aranmamaktadır. Kişisel tercih olarak mahremsiz bu yolculuğa çıkmayanlar da bu konuya bireysel bir çözüm geliştirebilirler. Fakat daha önce belirttiğimiz gibi, kumbaradan faydalanan kişilerin yanındaki ikinci kişiler kampanyadan veya ekstra bir indirimden yararlanamayacaklar.

Başka ülke vatandaşı gözüken Türkler başvuru yapabilir mi?

 Elbette. TC kimlik numarası kutusuna, kendi kimliklerinde var olan numaraları girerek formu doldurabilirler. İncelemeden geçtikleri takdirde aranarak ayrıntılı bilgiler zaten istenecektir.

Türk Vatandaşı olmayan kişiler başvuru yapabilir mi?

Misyon ve vizyonumuz gereği yalnız milletimizi değil ümmetimizi esas alıyor ve tüm dünya Müslümanlarına bu imkânı tanımak gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden elbette bu kardeşlerimizin başvuruları da değerlendirmeye alınacaktır.

Kudüs Kumbarasına gönderdiğim yardımların yerine ulaştığını nasıl anlarım?

Belirtilen kumbara hesabı bir havuz hesabı olup, sizin yardımınız da bu hesaptakilere eklenmiş olacaktır. Siz yardımı gönderdikten sonraki dönemde giden her genç sizin yardımınızın yerine ulaştığına canlı bir delildir.

İstediğimiz kadar yardım gönderebilir miyiz?

Elbette. Bu yolda bizim için kumbaraya düşen yüksek tutarlar ne denli sevindirici ise, beş liralar da o denli sevindiricidir. Pazar parasından arttıran hanımlar, bursundan ayıran öğrenciler ve minik çocuklarımızın kumbarasından gelen o küçük sanılan büyük rakamların kumbaramızın bereketi olduğunu düşünüyoruz.

Kudüs Kumbarasına düzenli yardım yapmak için ne yapmam gerekir?

Hali hazırda geliştirilmiş bir abonelik sistemimiz bulunmamaktadır. Bu yüzden her ay düzenli göndermeyi bireysel takip etmeniz gerekmektedir.

Kudüs Kumbarasına yapacağım yardımı elden ulaştırmak istersem ne yapmam gerekir?

Bununla ilgili olarak projemize sahiplik eden Burak Derneği ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Üsküdar/Doğancılar mevkiinde bulunan dernek merkezini de ziyaret edebilirsiniz.

Tek başıma bir gencin tüm masrafını üstlenmek istersem ne yapmam gerekir?

Dilerseniz hesaba bir kişinin (güncel) ücreti olarak belirlediğimiz ortalama 2.000 lirayı gönderebilir. Dilerseniz Burak Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

Kumbaradan yararlanacak gençlerde aranan özellikler nelerdir?

Formu eksiksiz dolduran herkes bizim için bu gençlerden sayılır fakat öncelikli olarak bu yardımların gerçek ihtiyaç sahibi kişilerle buluşması için çalışmaktayız. Bahsettiğimiz ihtiyaç sahipliği elbette ki yalnızca maddi değil, manevi sebepleri de içine almaktadır. Duamız daima; gerçekten hak eden ve hakkını verecek olan gençlere bu seferin nasip olmasıdır.

Proje kapsamında Kudüs’e gidenler orada ne yapacaklar?

Misyonumuz; gençlerin turistik ve kültürel bir ziyaret yapmasından ziyade mukaddes mekânını ziyaret ederek bilgilenmesi, bilinçlenmesi ve unutulan bu topraklara düzenli Müslüman akışını sağlamaktır. Bu yüzden gidecek kişilerden ekstra bir beklentimiz olmamakla birlikte; tek umudumuz bu kişilerin Kudüs’ü dava ederek oradan dönmeleri ve bu yolda gerek kendi çevrelerine gerek diğer insanlara bilgi akışı sağlayarak insanlara Kudüs hassasiyeti aşılaması olur. Belirttiğimiz üzere bu bir zorunluluk değil; bir umut ve bir duadır.

Başvuran yahut giden kişilerden bir beklentiniz olacak mı?

Hayır. Allah rızası için çıktığımız bu yolda kimseden maddi manevi bir beklentimiz yoktur. Daha önce de bahsettiğimiz üzere tek umudumuz; bu kişilerin Kudüs’ü dava ederek oradan dönmeleri ve bu yolda gerek kendi çevrelerine gerek diğer insanlara bilgi akışı sağlayarak insanlara Kudüs hassasiyeti aşılaması olur. Belirttiğimiz üzere bu bir zorunluluk değil, bir umut ve bir duadır.

Pasaport işlemleri için neler yapmamız gerekir?

E-Pasaport [https://epasaport.egm.gov.tr/] sayfasından randevu alarak, gerekli belgeleri temin ettiğinizde pasaport başvurunuz gerçekleşecek ve birkaç gün içerisinde elinize ulaşacaktır. Bu sefer sırasında sizden istenen uçuş günü itibariyle 6 aylık pasaport sürenizin kalmış olmasıdır. Bu yüzden en az 1 yıllık pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Pasaport ile ilgili diğer detayları E-Pasaport [https://epasaport.egm.gov.tr/] sayfasından öğrenebilirsiniz.

Projeyi hangi tur şirketiyle yürüteceksiniz?

Proje Burak Derneği aracılığıyla yürütülmektedir. Bu yüzden anlaşmalı oldukları tur şirketleri değişmeli olarak bize hizmet verecektir.

Yurt dışından katılmak mümkün mü?

Evet, tabi. Yalnız, bu kişilerin uçuş yapılacak havalimanına geliş-gidiş masrafları kendisine ait olacaktır. Kumbara yalnızca tur ücretini karşılamaktadır.

Proje kapsamında Kudüs’e gidecek bir kişinin masrafı nedir?

Masraf yalnızca tur ödemesidir. Geri kalan harçlık ve sair gibi kısımlar kişilere ait olacaktır. Tur masrafı ise değişkenlik göstermekle birlikte Burak Derneği tarafından en uygun olanı seçilmektedir. Genel bir bilgi olarak vermek gerekirse bir kişinin ziyareti ortalama (güncel fiyat) 1.800-2.000 lira arasıdır. Bu meblağ tamamıyla Kudüs Kumbarası tarafından karşılanır.

Değerlendirme Heyeti hangi şartlara göre formları inceleyecektir?

Form içerisindeki tüm sorular bizim için önem arz etmektedir. Bu yüzden her birinin titizlikle ve şeffaf biçimde doldurulması en önemli şarttır.

Başvuru yapan kişilerin vize işlemleri ne şekilde gerçekleşecek?

Kudüs ziyaretlerinde vize işlemlerini tur şirketi sizin adınıza halletmekle mükelleftir. Yeşil pasaportlu kişilerin vize başvurusuna ihtiyacı olmamakla birlikte, bordo pasaportu olanların da herhangi bir sorumluluğu veya ödemesi yoktur.

Ziyaret ücretinin yarısını biz, yarısını Kumbara karşılasa olur mu?

Misyon ve vizyonumuz gereği, amacımız eksik kapatmanın yanı sıra vesile olmaktır. Bu yüzden böyle bir taksim ne yazık ki mümkün değildir. Bu kişilerin form doldurarak başvuru yapmalarını uygun buluyoruz. Ve inşallah bu ziyaret kendilerine nasip olursa, gitmek için biriktirmiş oldukları yarı meblağı da, orada sadaka olarak dağıtırlarsa bizim için en büyük teşekkür olur.

Kudüs’te var olan olaylar bizi etkiler mi?

Bunca süredir devam eden işgale rağmen; turist ziyaretleri engellenmemiş ve herhangi bir sıkıntı çıkmamıştır. Bizler her ne kadar bir amaç uğruna gidiyor olsak da; onlar bizi sınırlarından girmiş bir turist olarak görmek ve tüm güvenliğimizi sağlamak zorundalar. Bu yüzden Allah’ın izniyle korkacak, endişe edecek hiçbir şey yok.

Havalimanı giriş çıkışlarında sorun yaşanır mı?

Tel Aviv’de indikten sonra bir takım aramalardan ve gümrükten geçeceksiniz. Bu sırada size bir takım sorular sorabilir ve ihtimal dâhilinde sizden kenarda beklemenizi isteyebilirler. Pasaportunuzda onları rahatsız edecek bir ülke giriş çıkışı olmadıysa (İran gibi) genelde engel olmuyorlar. Fakat yine de olası güvenlik önlemleri sebebiyle her an, herhangi bir sebep belirtmeksizin kenara alabilir ve bekletebilirler. Bilinmelidir ki; bu, uluslararası tüm havalimanlarındaki genel bir işlem ve tabi biraz da yıldırma politikasıdır.

Sponsorluk ve bu projeyi geliştirmek için sunulan tekliflere açık mısınız?

Elbette. Amacımız doğrultusunda hemfikir olduğumuz, kendi çıkarlarını değil ümmetin faydasını esas almış tüm kurum ve kuruluşlarla yardımlaşmak bizim için bu yolda atılacak bir adım hükmündedir. Bunlarla ilgili olarak iletişim formunu doldurmanızı veya Burak Derneği ile iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

Ücretsiz gitme hakkımı kullanamadığımda başkasına aktarabilir miyim?

Hayır, sonuçlar sizin formlarınıza göze değerlendirildiği için yalnızca siz kullanabilirsiniz. Ve gidememe durumunuzda aileniz dahil kimseyle bu hakkı paylaşamazsınız.

Mezun olan ya da eğitim hayatı olmayan kişiler “Öğrenci Belgesi” kısmını nasıl doldurmalı?

Mezun olanlar mezuniyet belgesini koyabilir ve öğrenci olmayanlar ise boş bırakabilirler.

Formu doldurdum, gönder butonuna bastım ama robot olmadığınızı doğrulamadınız gibi bir yazı çıktı ve sayfa yenilenip yazdığım tüm bilgiler silindi simdi tekrar başvuru yaparsam bir sorun olur mu?

Hayır, içerik bilgileri değişmediği sürece formların sisteme iki kere düşmesinde bir sıkıntı yoktur.

Formları her tur döneminde tekrar mı dolduracağız?

Evet, çünkü sistem formları değiştirmenizi engelliyor.  Bu bir yandan haksızlığın önüne geçse de, diğer yandan kendini süreç içerisinde geliştirmiş ve formu daha özverili doldurabilecek kişilerin önünü kapatıyor. Bu yüzden her turda gidecek kişiler belirlendikten sonra sistem sıfırlanıyor ve diğer gidecekler yeni form dolduracak kişiler arasından seçiliyor. Yani bu turda gidememiş olabilirsiniz, demek ki formunuz yeterli görülmedi yahut ilk 10’a giremedi. O halde formunuz silinmiştir ve tekrar güncel fikirlerinizle form doldurmanız gerekmektedir. 

Öğrenci değilim fakat 18-30 yaş arasındayım başvuru yapabilir miyim?

Belirtilen yaş grubuna dahil olan her kardeşimiz başvuru formunu doldurabilir. Fakat sizleri daha iyi analiz edebilmemiz için nerede ve ne yapmakta olduğunuzu belirtmeyi unutmayın.

Başka sormak istediğiniz sorular mı var?

[contact-form-7 404 "Not Found"]