Şeyma Aktürk – 1997 / Sakarya

Hala bir rüyadaymışım ve rüyanın sona ermemesi için uyanmamaya çalışıyormuşum gibi hissediyorum. Ne oradan dönebildim ne ayrılabildim. Ne de buradaki hayatıma ayak uydurabildim. Aklım, kalbim hala Kudüs’te. Sadece orada olduğum için yüzünde inanılmaz tebessüm oluşan mescitteki teyzede, yol kenarındaki esnafta, o saf mutlulukta ve umutta.

Okumak dinlemek çok farklı gidip görmek çok çok farklıymış. Öyle bir yer ki Kudüs, orada herkese yer var. Her din iç içe. Ama oradaki Müslümanların hali iç yakıcı işte. Bir Müslüman camiye girmek için x-ray cihazından geçer mi? Bir camide ezan okunması için Yahudilerden izin alınması gerekir mi? Orada her adımda insanın yüreği daha da burkuluyor. Tarih önünüze serili ve siz şaşkınlıkla adımlıyorsunuz. Ya başınızın üstündeki ya da ayağınızın altındaki taşın size anlatacakları var.  İşte onlardan Kudüs’ü dinlemek çok ayrıymış, sayenizde biliyorum.

Hislerimi mutluluğumu üzgünlüğümü nasıl dile getiririm bilemiyorum. Herkesin hayatında ya gece başını yastığa koyduğunda ya da bir metro koltuğunda hayatını sorguladığı ve “Ben gerçekten Allah için ne yaptım?” dediği anlar vardır. İşte tam o an lütfen aklınıza bizi getirin. Bu kumbarayı getirin. Buraya yaptığınız yardım ne riya için ne gösteriş için. İşte bu tam da Allah rızası için. Kudüs’ün bize ihtiyacı var. Filistinli Müslümanların bize ihtiyacı var. Umutları biziz. Bizim oraya sahip çıkmamız. Ve işte siz tam da bu nedenle oraya gitmenin bir hayal olduğu gençlerin oraya gitmesinde küçük büyük hiç önemli değil yola bir taş koydunuz, bir kandil yaktınız. Ve biz Elhamdulillah oraya ulaştık.

Sahih bir hadiste Resulullah (sav) şöyle buyuyor: “…Mescid-i Aksa’ya bir şey bağışlayan orada ibadet etmiş gibi olur.” Ve Süleyman (a.s) Beytül Makdis’in inşaatını bitirdiğinde bir kitabeye şunu yazdırıyor: “Beyt-ül Makdis’e gelen ve orada dua eden herkesin duası kabul olur.” Belki oraya şuan için gitme imkânınız yoktur belki engeller vardır. Ama her zaman cüzdanımızda kenara ayırabileceğimiz, olmasa bir şey kaybetmeyeceğimiz bozukluklar vardır. İşte onların yeri bence bu kumbara. Belki hiç yardım yapmadınız ama geç değil, gelecekteki kardeşlerimiz de sizin vesilenizde gidecektir. Şimdiden hepsi için teşekkür ederim. Dualarımızdasınız. Artık hep oradasınız emin olun. Çünkü Kudüs unutulmaz. Çünkü Kudüs’e gitme hayalimizi gerçekleştiren sizler unutulmazsınız.