Nur Efşan Aslan – 1999 / Muş

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla!

Türkiye Filistin’in Umududur.

Filistin’i ziyaret edip “Türkiye” aşkı kabaranları gördükçe gülüp geçiyordum. Ta ki yarısı sinagog olan El Halil camisini görene kadar. Hz. İbrahim aleyhisselam’ın kabrinde Kuran-ı Kerim okurken sinagog olan taraftan tevrat seslerinin yükselmesi fazlaca canımızı acıtmıştı. Kuran-ı Kerim sesi sinagog olan tarafa gittikçe yahudilerin kapıyı ve duvarları yumruklamaları bu acının şiddetini daha da artırıyordu.

El Halil caminin bu halini gördükten sonra bütün inancım ve umudum azalmıştı. Caminin çıkışına doğru yönelirken muhafızlardan birinin” Türkiyeli kardeşlerim! Özgür Mescidi Aksa da buluşmak duasıyla! “ sözünü işittim. Benim bir kereliğine şahit olduğum ve bu durumu kaldırmaya gücümün yetmediği vakitte umutlarım tükenmişken Filistinli kardeşlerimin bu duruma her daim şahit olup  buna rağmen  inançla bağlı olmaları bir kez daha duygularımı körüklemişti.

Bir gün namaz vakti için arkadaşlarımızla beraber Mescidi Aksaya giderken yol güzergâhımızı karıştırmıştık. Yahudi asker yardımcı olmak için yanımıza yaklaştığında yolda geçen 9  yaşındaki Muhammed buna izin vermeyip kendisi bizi Mescidi Aksaya götürmeyi teklif etmişti. Yol boyunca askerleri gördüğümüzde onunla beraber olduğumuzu  belli eden davranışlarda bulunuyordu.

Bu 9 yaşındaki ufacık bir çocuğun şuurlu ve vakarlı bir  duruş sergilediğini  gösteriyordu.

Namaz vakitleri için Mescidi Aksa da bulunduğumuz zaman  yaka kartımızdaki Türk Bayrağını gören teyzelerimizin ve  küçük kardeşlerimizin ellerimizi öpmeye çalışmaları Türkiye ye olan sevdalarını ve inançlarını tekrardan göz önüne seriyordu.

En büyük korkularımda biri kendimize ait olan topraklarımızda Mescidi Aksa da Turist gibi hareket ederek vakit geçirmekti. Rabbime hamd olsun Kudüs Kumbarası ekibi olarak bu durumu en aza indirmeye gayret gösterdik.

En büyük hayalimin Mescidi Aksa olması ve bu hayalimin gerçekleştirilmesine vesile olan Kudüs Kumbarasına her daim şükranlarımı sunacağım.  Rabbim bir kuruşundan on kuruşuna kadar maddi manevi duasıyla destek olan tüm kardeşlerimizden razı olsun.

Bir gencin hayaline ortak olup Mescidi Aksa topraklarında dua etmesine vesile olan herkesten Allah razı olsun.

İnanıyoruz ki Allah nurunu tamamlayacaktır.