Mustafa Kuş – 1996 / Van

Bismillahirrahmanirrahim

Sizleri kökleri Asrı Saadete kadar uzanan mübarek selamla selamlıyorum ve biliyorum ki siz de selamımı en içten duygularınızla alıyorsunuz. Kudüs her Müslümanın içinde buruk bir sevda kanayan, acıtan bir yara; Kudüs’ü Sevmek korumak tüm Müslümanların şahsi görevi. Yıllarca hayalini kurduğum, uykusuz gecelerimde yollarımı aydınlatan o nur huzmesi nasıl anlatılır bilmiyorum ama okunan ama bitmeyen bir sayfa gibi Kudüs.

Kudüs’e ilk ayak bastığımda içimde oluşan devasa boşluğun dolduğunu hissettim. Mukaddes topraklara ayak bastım Kudüs aşığı Üstad Nuri Pakdil’in dediği gibi ayaklarıma bir KUDÜS Gücü geldi ve o ayaklarımdan bedenime yükselen güç omuzlarımda ağır bir yük, yüksek bir görev, ulvi bir gaye olarak geri döndü. Hayatımda milat oldu söyleyebilirim. Yıllarca okuduğum, araştırdığım Kudüs’ü canlı olarak yaşamak onun sokaklarında dolaşmak El Aksa ‘da RABB için saf tutmak farklıymış. Belki 5-10 yılda elde edemeyeceğim manevi havayı, kısa süre zarfında içine çekebiliyordum.

Kudüs kumbarası projesi zannımca bugüne kadar Kudüs’e yapılmış en iyi ve en büyük proje vesile olanlardan Allah razı olsun. Kumbarayla gitmek sanki bir ülke başka bir ülkeye elçi olarak kişiler gönderir ya ben de öyle hissettim tüm ümmetin adına, tüm Müslümanların adına evrensel bir elçi gibi, tüm sorumluluğu omuzlarımıza ve heybemize doldurarak Kudüs’e gönderdiniz bizleri Bizleri ortak ettiniz bu yüce davaya. Resul-u Zişan Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem; “Şayet oraya gidemez ve orada namaz kılamazsanız, bari oranın kandillerini aydınlatacak yağ gönderin!” buyurur. İnşallah Allah Azze ve Celle sizlere bu hadis-i şerifteki sevaba nail olmayı nasip etsin. Bizleri El Aksa’nın kandillerine yağ olarak gönderdiniz Kudüs’ü aydınlattık ve Kudüs bizleri aydınlattı. Kudüs’e gitmek, kokusunu duymak, Aksa’da kıyama durmak her Müslümanın hayaliydi belki ama Kumbaraya yapılan bağışlarla Kudüs’te olmak farklı bir duyguydu. Çünkü bizlere, ümmet vesile oldu. Biz bu davayı ve sorumluluğu kabul edip yükledik omuzlarımıza. Bundan sonra Allah’tan hakkıyla taşıyabilmek için yardım ve inayet istiyorum. Vesile olanlardan Allah razı olsun .

Ölümü Aşk kılan duruşun ve sana meftun olanların kutlu direnişiydi ruhuma şakır şakır akan. Hayalini rüyama saran, özlemini gözyaşıma nakşeden ve bu cerağı içimde yakan rabbime hamd olsun ki sana seslenebiliyorum Mahsun Kudüs. Sinemdeki bir vuslatı beklerken od misali yanandı Kudüs; küfrün yükselişinde ayrılık hasreti çıktı karşımıza, başka baharda tekrar açmak, izzetlenip gelmek için çekildik. Hikayelerin ile çocuklarımızı büyütüp özleminle yanan, sana meftun olmuş Selahaddin’leri, Ömer’leri aşkınla yanan Musa’ları, Abdulhamid’leri altın nesli yetiştirmek ve iyilik medeniyetini inşa etmek için çekildik. Sana sahip olmaya layık bir altın nesli fetih ordusunu yetiştirmek için çekildik. Sana aşkınla yanan, çetin ve sana layık bir nesli göndereceğiz Allah’ın İzniyle .

KUDÜS KALBİMİN ÜZERİNDE İNCE BİR TÜL’DÜ
ŞİMDİ İSE ALINYAZIMIZ OLDU.

Özgür Kudüs’te buluşmak dileğiyle!