Muhammed Güzel – 1996 / Hatay

Kudüs.
İlk kıblemiz,
Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin miraca çıktığı, Rabbimizin kendisini ve çevresini bereketlendirdiği topraklar. Bunları hepimiz biliyoruz okuyoruz dinliyoruz. Ama gereken önemi vermiyoruz. Bizim için bir duvar kâğıdından öteye gidemiyor çoğu zaman. Hâlbuki Kudüs’te bulunan Mescidi Aksa kendisine ibadet için yolculuk yapılacak üç mescitten biri. Mescidi Nebevide ki huzuru Mescidi Aksa’da da hissediyoruz. Sırf bu sebepten dolayı orayı önemsemeli ve oraya gitmeliyiz. Ancak Mescidi Harama girer gibi rahat giremiyorsunuz Aksa’ya. Öncelikle Siyonistlerin kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Sadece bir kutu hurmayı bahane ederek girmenize izin vermeyebiliyorlar. Mescidi Haram a giremediğinizi bir düşünün. İşte bu durum Kudüs’e gitmemizden öte neden sürekli gündemimizde tutmamız gerektiğini gösteriyor. Kutsalımızın işgali söz konusu ve işgalin amacı bizim oradan tamam silinmemiz. Tabi bunun için işgalciler Kudüs’ü öncelikle zihinlerimizden silmeye çalışıyor. Bunu yalan yanlış tarih yazarak, Kudüslü çocuklara dava şuurunu zedeleyecek eğitimler vererek yapıyor. Direnenleri tutukluyor. Filistinli kardeşlerimizin bizden beklediği ve bizimde yapmamız gereken Kudüs’ün tarihini, önemini öğrenmek ve öğretmek, dava şuurunu aşılamak. Bunun içinse Kudüs’ü sürekli olarak ziyaret etmek bu eğitimin önemli safhalarından. Bu ziyaretler hem bize hem oradaki kardeşlerimize Kudüs’ün önemini hatırlatıyor hem de direnen kardeşlerimize bir isteklendirme kaynağı oluyor. Kudüs Kumbarası ise bütün bu önemli işlere vesile olan projelerden biri. Ayrıca yılda bir buçuk milyon Hristiyan’ın ziyaret ettiği Kudüs’ü yüz bin Müslüman ziyaret etmiyor. Bu sebepten olsa gerek yunan bayrakları kiliselerde dalgalanırken Türk bayrağını Mescidi Aksa’ya sokmak dahi yasak. Kudüs Kumbarası gibi projelerin artması ve genişlemesinin bir diğer önemli yanı da bu. Vesile olanlardan Allah razı olsun.
Son olarak bilmemiz gereken en önemli şey ise Allah mutlak adalet sahibidir. Yahudiler ellerinden geldiğince çalışıyor. Biz ise sabah namazına kalkamıyoruz.

Mescidi Aksa’da özgürce namaz kılmamızın yolu henüz özgürce gidebildiğimiz mahalle camimizi doldurmaktan geçiyor. Yanı başımızda ki camileri doldurduğumuz gün Mescidi Aksa’da özgürce namaz kılmayı hak ettiğimiz gün olacaktır.