İbrahim Haggı Yıldırım – 1998 / Eskişehir

Kudüs bir şehir olmaktan öte bir fikirdir. Davadan öte Müslüman coğrafyanın ruhudur. Zalimlerin zulmüne karşı dur demekte ‘Kudüs’çe’ bir direniştir bence. Zorlukların karşısında yılmamak veya hadsiz saldırılara karşı daima inancını ve imanını diri tutmakta Kudüs’tür. Kudüs bir şehirden veya bir bölgeden öte bir inancın, bir direnişin sembolü ve hain zulümlerin, ele geçirmeye çalışmaların karşıtıdır. Çok iddialı cümleler kullanmak veya kesin yargılar vermek yanlış olabilir fakat bu cümlelerin oraları görünce doğru olduğunu anlıyor ve idrak ediyorum. Bu duygu ve düşünce içinde Kudüs’ü anlamaya çalışmak, bize kendi çevremize oraların durumunu ve karşılaşılan zorlukları anlatma misyonunu yüklüyor.

Gitmeden önce resimlerden, haber ajanslarından hali hazırda takip ediyordum. Fakat o havayı teneffüs edince fark ettim ki, bu resimlere bakarak anlama tabiri caizse lokanta camına ekmek basıp yemeklerin tadını almaya çalışmak gibiymiş. Tat geliyor fakat esas olan değil. Kıyası mümkün bile değil. Bu durumda kolaylıkla diyebiliyorum ki; oraları görmek insanın kelimelerle anlatabileceği bir tecrübe değil. Peygamberlerin yollarında yürüdüğü, insanlara Allah’ı anlattıkları, şehit oldukları, mezarlarının bulunduğu, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) miraca çıktığı, 124.000 Peygambere imamlık yaptığı, büyük zatların sokaklarında Allah’ı andıkları bir ferruh, güzide, mekân-ı mahsus olması ile her şeyi ifade eden şehri zannetmiyorum ki kelimelerle anlatmak mümkün olabilsin. Fakat bizim için bu kadar kıymettar, müstesna, pek muhterem, asalet âver ve necip bir mekânın kıymet bilmeyen, toplumsal değerlere saygısız, sömürgeci bir yapı tarafından yönetilmesi de aynı derece üzücü ve yıkıcıdır. Bize burada düşen görev gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı çevremize anlatmak, Kudüs ruhunun kişiden kişiye ulaşmasını sağlamaktır.

Başta Kudüs Kumbarası ailesine olmak üzere, yolculuk boyunca bize destek olan rehberlerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Allah bu tür projelerin ilelebet hayırlısıyla devamını nasip eylesin.

Bugün değil belki fakat elbet bir gün kavuşur Kudüs de özgürlüğe.