Ayşe Nur Kasaroglu – 1995 / Rize

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Müminlerin Annelerinden Meymune dedi ki: Dedim ki Ya Rasulullah bize Beytü-l Makdis hakkında bilgi ver. Rasulullah buyurdu ki: ‘Burası mahşer ve manşer (diriliş) toprağıdır. Oraya gidin ve orada namaz kılın, orada kılınan her namaz diğer yerlerde kılınan bin (1000) namaz gibidir.’ Meymune Annemiz dedi ki: Ya Rasulullah eğer oraya gidemezsek? Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: ‘Kandillerinde yakılmak (aydınlatılmak) üzere zeytinyağı gönderin. Her kim ki burayı (Mescid-i Aksa’yı) aydınlatırsa onu ziyaret etmiş gibidir.’

Kim diyebilir ki bizi Kudüs’e gönderen cömert Müslümanlar bizimle birlikte gelmedi? Hissetmişsinizdir; beraber kıldık namazlarımızı, beraber koştuk Kubbetüs Sahra’nın etrafında. Şüphe yoktur ki Allah Rasulü’nün vaadi haktır. Ahir zamanda Müslüman gençleri Kudüs’e gönderen insanlar, eski zamanlarda oraya zeytinyağı gönderen Müslümanlardan farklı değildir ve bu müjde bugün sizlerindir. O halde 10 kişiye yüzlerce kişinin manen eşlik ettiği bu mübarek yolculuk kutlu olsun.

İnanın hayatımda hiçbir mekana gitmenin hayalini bu kadar kurmadım. Baştan sona yaşacağım kısa veya uzun her halükarda gözümü açıp kapamamla bitecek olan bu hayatımda oraya uğramadan bu dünyaya veda edemezdim. Orası bir okul, bir sınıf, bir kitap; anlaşılmayı, öğrenilmeyi, anlatılmayı bekleyen. En çok da sevilmeyi ve sahiplenilmeyi… Ve siz Kudüs Kumbarası destekçisi olan Müslüman kardeşlerim, sadece ben ve arkadaşlarımın hayalini değil; aynı zamanda yalnız kalmak istemeyen Mescid-i Aksa’nın da hayallerinin gerçekleştirdiniz.

Ve inanın sizler malınızı Allah yolunda harcadınız,
‘Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.’ (Bakara, 261)

Allah hepinizden razı olsun.Lütfen oraya bizleri göndermeyi ihmal etmeyin, gençlerimiz aydınlatsın emaneti…